Ale kommuns logga
| Translate
Use Google to translate the web. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Besökarelänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Lyssna på sidan Lyssna

Kommunalråd i Ale kommun

I Ale kommun finns det två kommunalråd som är politiker på heltid. Sedan årsskiftet 2014/2015 har antalet råd utökats med anledning av ändrad lagstiftning.

Kommunalråd Paula Örn (S) och oppositionsråd Mikael Berglund (M) arbetar med politik på heltid. Paula Örn (S) företräder den politiska ledningen och är också ordförande i kommunstyrelsen. Oppositionsråd och tillika förste vice ordförande i kommunstyrelsen, Mikael Berglund (M) leder oppositionssamarbetet mellan Moderaterna, Centerpartiet, Liberalerna, Kristdemokraterna och Framtid i Ale.

Paula Örn

Kommunalråd
Kommunstyrelsens ordförande
Paula Örn (S)
Telefon: 0303-33 02 71, 0704-32 02 71
E-post: paula.orn@ale.se

 

Mikael Berglund

Kommunalråd
Kommunstyrelsens förste vice ordförande
Mikael Berglund (M)
Telefon: 0303-33 03 16
E-post: mikael.berglund@ale.se


Följande råd arbetar med politik motsvarande 40–65 procent av en heltidsanställning.

Mikael Berglund

Socialkommunalråd
Omsorgs- och arbetsmarknadsnämndens ordförande
Monica Samuelsson (S)
Telefon: 0702-82 99 45
E-post: monica.samuelsson@ale.se


Mikael Berglund

Socialkommunalråd
Omsorgs- och arbetsmarknadsnämndens förste vice ordförande
Lars Kopp (M)
Telefon: 0705-84 89 25
E-post: lars.kopp@ale.se


Mikael Berglund

Skolkommunalråd
Utbildningsnämndens ordförande
Dennis Ljunggren (S)
Telefon: 0739-88 17 07
E-post: dennis.ljunggren@ale.se


Mikael Berglund

Skolkommunalråd
Utbildningsnämndens förste vice ordförande
Elena Fridfelt (C)
Telefon: 0707-890713
E-post: elena.fridfelt@ale.se


Mikael Berglund

Samhällsbyggnadskommunalråd
Samhällsbyggnadsnämndens ordförande
Rolf Gustafsson (S)
Telefon: 0706-36 90 24
E-post: rolf.gustafsson@ale.se


Mikael Berglund

Samhällsbyggnadskommunalråd
Samhällsbyggnadsnämndens förste vice ordförande
Tyrone Hansson (FIA)
Telefon: 0708-21 81 71
E-post: tyrone.hansson@ale.se

Relaterad information

Kontaktcenter

Vi svarar gärna på dina frågor!

 

Kontaktcenter

Telefon: 0303-33 00 00
E-post: kommun@ale.se

 

Besöksadress

Kommunhus Nödinge
Ale torg 7, Nödinge

 

Postadress

Ale kommun
449 80 Alafors

Öppettider

Måndag-fredag
kl. 8.00-16.30

Hitta hitlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Sidan kontrollerades av:

den 2017-09-04 

 

Kontakta oss


Kontaktcenter
Telefonnummer: 0303-33 00 00
E-post: kommun@ale.se
Besök: Kommunhus Nödinge, Ale torg
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-16.30
Hitta hitlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Kommunkarta

Karta

Klicka på kartan för att komma till en större karta.