Ale logga
Translate

Svårigheter och framgångsfaktorer

Finns det inga problem? Jodå, vi har haft problem. Mest har det handlat om svårigheter att i tid hinna bygga ut infrastruktur (trådlösa system) och långa leveranstider. Äldre elever som inte omfattas av satsningen har inte varit så förstående och positiva, vilket är förståeligt. Rent finansiellt har vår väg kantats av svåra ställningstaganden och prioriteringar som krävt mycket energi och arbetstid. Att vara först kan vara belönande på många sätt men innebär också att man utsätter sig för risken att göra misstag. Vi låter problembeskrivningen stanna där.

Våra framgångsfaktorer

Skulle vi drista oss till att ange tre framgångsfaktorer så väljer vi dessa:

1 Se till att skapa en bred politisk enighet.

I Ale finns en bred politisk enighet kring projektet. Det skapar en trygghet och en tydlighet för alla inblandade som jobbar med uppdraget.

2 Enas kring långsiktig strategi och ekonomisk plan.

I Ale har en tioårig ekonomisk plan tagits fram. Den inkluderar inte bara datorer utan även kringutrustning, kostnader för support, utbildning och säkerhetsåtgärder. Det ger också arbetsro.

3. Sträva efter stort delägarskap.

Vi har från början involverat många människor för att undvika att projektet står och faller med "eldsjälar". Vi inser vikten av partnerskap, både inom och utanför vår egen kommun.

Senast uppdaterad: 2012-03-15 10.57
Kommentera sidans innehåll
Lämna en kommentar


(Om du vill bli kontaktad måste du ange din e-postadress)

Tipsa en vän

Tfn: 0303 33 00 00
Besök: Enligt överenskommelse
Post: Ale kommun, 449 80 Alafors

Skicka e-post

Sektor utbildning, kultur och fritid
Tfn: 0303 33 00 00

Kontaktperson
Peter Madsen
peter.madsen@ale.se

Postadress
Ale kommun
449 80 Alafors
Besök
Enligt
överenskommelse
Tfn: 0303 33 00 00
Fax: 0303 33 07 63
Orgnr: 212 000 1439
E-post: kommun@ale.se
Logga in
Tipsa en kompis (öppnas i nytt fönster)