
Utbildning och barnomsorg
Grundskola
En till En
En dator per elev till de allra yngsta
Vilka effekter kan vi se?
Vi har ännu inga vetenskapliga studier som belyser vårt En till En-projekt i Ale. Ett samarbete med Göteborgs universitet pågår sedan slutet av 2010 i det avseendet. Vi hoppas att det resulterar i att projektet beforskas ur flera olika perspektiv.
De erfarenheter och uttalanden som vi däremot kan delge er i den här uppsatsen är bland annat uttalanden från föräldrar, elever och lärare. Informationsenheten på kommunstyrelsen lät en av sina medarbetare besöka tre av de deltagande skolorna under några veckor i början av 2011. Sju lärare som arbetar i årskurs 1-3 har svarat på frågorna.
- Det är lättare att individanpassa arbetsuppgifterna med datorn. Användandet av fler program i datorn än tidigare möjliggör så att individanpassningen blir mer varierad. Läs- och skrivhjälpmedel så som Vital och Talande Tangenta blir lättare att använda på daglig basis.
- Större skrivlust. Skrivandet har ökat i mängd och texterna blir mer innehållsrika. Även de yngsta eleverna har upptäckt stavningen och de tycker det är roligt och spännande att lära sig stava redan i årskurs 1. Det har blivit lättare att få de äldre eleverna att rätta i sin text. De upptäcker också själva när de skrivit eller stavat fel, mer än när de skriver för hand. Läsningen blir en självklar del för att klara av att spara i sin mapp, utföra kommando i Word och att hitta till den sida man vill läsa på Internet. Fler barn väljer att skriva mer när de får göra sina egna val.
- De tycker det är roligare, och de kan koncentrera sig på sin uppgift bättre. I och med att det är lätt att gå in och redigera texten kan elever med läs- och skrivsvårigheter producera text från sin egen fantasi eller kunskaper. De kan presentera vad de gjort för sina klasskamrater och känna stolthet. För barn som har svårt att forma bokstäver rätt, snyggt och läsligt, är det skönt att använda datorn där alla bokstäverna blir fina och läsliga. Med särskilda program som till exempel Lexia, Talande Tangenta och Vital kan de få mer stöd och hjälp för att träna vissa behovsområden.
- Min lärarroll har förändrats. Jag har inte alla svar och lösningar utan mycket lär vi tillsammans och i nära samspel. Datorn får en social funktion när man hjälps åt och kan lära andra. Våra kunskaper är så olika, vi har olika förmågor och styrkor. Många blir väldigt självgående när de jobbar med datorn så det blir mer tid att lägga på elever som behöver lite mer stöd. De hjälper varandra mycket. Arbetet blir mer lustfyllt och spännande med datorn som arbetsredskap. Det blir mycket mer genomgångar via datorn och projektorn, filmvisningar och redovisningar. Möjligheterna att variera arbetssätt har mångfaldigats.
- Det sociala samspelet mellan eleverna har blivit bättre sedan datorerna kommit in i klassrummet. Det blir mindre spring och mer fokusering. De hjälper varandra mer naturligt och med glädje och stolthet. De lär av varandra, den som inte är så bra på att läsa eller räkna får också en chans att glänsa. Det har blivit väldigt viktigt för dem att alla ska vara med och de är snabba på att hjälpa varandra. Det blir mer spontant samarbete. Klassrummet blir mer i dialogform och elever kan arbeta med olika saker samtidigt.
- I dagsläget används datorerna allt mellan 30 minuter och upp till halva skoldagen, men överlag förväntas barnen att öka på användandet efter hand.
- Mina två barnbarn, åtta respektive nio år gamla, var så otroligt stolta och visade mig allt de hade lärt sig att göra på sina små bärbara datorer. Jag som farmor tycker att detta är fantastiskt, att mina barnbarn får den här möjligheten. Tänk vad de kommer att kunna mycket inför framtiden när de ska ut i yrkeslivet!
Morfar: - När ni flyttar hem igen till Ale kommun kommer mitt lilla barnbarn att få en egen bärbar dator när hon börjar skolan.
Mamman: - Nej, det är inte möjligt, du måste ha missuppfattat.
Men han hade inte missuppfattat, utan det var så att vår lilla sjuåring fick en egen bärbar dator när hon började i skolan. Det är så fantastiskt, man kan knappt tro att det är sant.
- När en del elever tidigare bara kunde koncentrera sig fem-sex minuter innan de tröttnade kan de nu skriva upp till tre-fyra gånger längre. Jag har ibland svårt att få dem att sluta skriva när rasten börjar. Det hände inte förut.
- Många barn, speciellt pojkar, har motoriska svårigheter i den åldern. De slipper ägna all kraft åt att forma bokstäver, vända p:n och b:n åt rätt håll och slipper få kramp i fingrarna. De kan äntligen få lägga energi på innehållet i berättelserna de skriver.
- Jag skall åka till fjällen på skidsemester men jag vet inte om jag vill göra det utan min dator.
Läraren svarade att du får ju ta med datorn på lovet och jobba vidare med skolarbetet i fjällen när du får tid. Varpå eleven blir strålande glad!

Tfn: 0303 33 00 00
Besök: Enligt överenskommelse
Post: Ale kommun, 449 80 Alafors
Sektor utbildning, kultur och fritid
Tfn: 0303 33 00 00
Kontaktperson
Peter Madsen
peter.madsen@ale.se
