Ale kommuns logga
Lyssna på sidan Lyssna

Näringslivsrådet

Näringslivsrådets främsta uppgift är att göra det enklare för dig som företagare att vara med och påverka Ale kommuns utveckling.

Näringslivsrådet 2019

Näringslivsrådets uppdrag

Näringslivsrådets främsta uppgift är att göra det enklare för dig som företagare att vara med och påverka Ale kommuns utveckling.

Genom att kontakta rådet fångar de upp och ser till att dina frågor kommer vidare. Rådet har en kontinuerlig och levande dialog med kommunens företag, politiker och tjänstepersoner. 

Näringslivsrådet

  • ska stärka inflytandet i frågor som gäller företagare.
  • kan initiera nya frågor i nämnder/kommunstyrelsen och i förvaltningar.
  • kan vara remissorgan i frågor som berör företagare i Ale.
  • ska ägna sig åt kunskapsöverföring.
  • kan ägna sig åt opinionsbildning.
  • ska vara en mötesplats för samråd före beslut som berör företagarna.

Näringslivsrådets organisation

Näringslivsrådet består av 17 ledamöter. Ledamöterna är alla företagare i Ale kommun och fyra platser i rådet är vigda till kommunens tre företagarföreningar (Ale Torg, Surte-Bohus och Älvängen) samt Företagarna i Ale . Rådet är organisatoriskt knutet till kommunstyrelsen och ledamöterna utses för två år i taget. Rådet utser själva sin ordförande och vice ordförande.

Vid frågor och om du vill vara med i rådet?

Använd kontaktuppgifterna nedan för att skicka din synpunkt, idé eller tanke till Ale kommuns näringslivschef och rådet. Alla bidrag är viktiga för Ales utveckling!

Kontakta rådet

  1. Johan Lindberg, ordförande 
    Klädkällaren
    E-post: johan@kladkallaren.se
  2. Malin Luukinen, vice ordförande
    Lärlingsgymnasiet
    E-post: malin.luukinen@larlingsgymnasiet.se
  3. Per-Anders Klöversjö
    Alekuriren
    E-post: perra@alekuriren.se
  4. Mikael Bill
    Beijer Bygg Älvängen
    E-post: mikael.bill@alvangen.beijerbygg.se
  5. Lars Gustavsson
    Centrum Pile AB
    E-post: lag@centrumpile.se
  6. Dan Nilsson
    Litragas AB
    E-post: dan.nilsson@litra.no
  7. Eva Hauge
    Temakonsult i Väst
    E-post: eva@hauge.net
  8. Annika Ulfheden
    Ale trädgård
    E-post: annika@aletradgard.se
  9. Marianne Sjö
    ICA-handlare, Ale Torg
    E-post: marianne.sjoo@kvantum.ica.se
  10. Bengt Borgström
    Kilanda Säteri
    E-post: bengt.borgstrom@live.se
  11. Malin Eklund
    KM Restaurang och Catering AB
    E-post: kock.malin@hotmail.se
  12. Christian Lindén
    Copycentrum
    E-post:christian@copycentrum.se
  13. Johnny Hagberg
    Cafe Torpet, Tingstad fogservice
    E-post: johnny@tingstadfogservice.se
  14. Anders Lundin
    Lightray Production
    E-post: anders@lightray.se
  15. Marcus Holmström
    Prinsens delikatesser
    E-post: marcus@prinsenab.se

Kontakt

Näringslivschef

Per Brohagen
per.brohagen@ale.se

Näringslivsutvecklare

Aida Karimli
aida.karimli@ale.se

Vill du ringa till oss?
Du når oss på 0303-70 30 00


Relaterad information

Kontaktcenter

Vi svarar gärna på dina frågor!

Kontaktcenter
Telefon: 0303-70 30 00
E-post: kommun@ale.se

Besöksadress
Kommunhus Nödinge
Ale torg 7, Nödinge

Postadress
Ale kommun
449 80 Alafors

Öppettider
Måndag-fredag
kl. 8.00-16.30

> Hitta till kontaktcenter Länk till annan webbplats.

Sidan kontrollerades av:

den