Ale kommuns logga
Lyssna på sidan Lyssna

Da Vinciskolan

Da Vinciskolan ligger i Nödinge centrum, i samma byggnad som Ale Kulturrum. På skolan går cirka 400 elever i årskursen 7-9.


Da Vinciskolans entré

Da Vinciskolans entré

Mötesplats Ungkan

Mötesplats Ungkan är en del av Ale Kulturrum och ligger i Da Vinciskolan i Nödinge. Här kan du göra verklighet av dina idéer och projekt och umgås med andra.

På kvällstid är alla Ales ungdomar mellan 13 och 20 år välkomna hit. Du som går i sjuan men ännu inte fyllt 13 år är också välkommen. På dagtid är Ungkan öppen för dig som är elev på Da Vinciskolan.

  1. Mer information om hur du hittar Ungkan samt öppettider finns här.

Kontakt

Kontaktpersoner

Telefon expedition: 0303-70 31 91
E-post: davinciskolan@ale.se

Rektor
Pär Holmertz
par.holmertz@ale.se

Biträdande rektor
Katarina Lycke
katarina.lycke@ale.se

Verksamhetssamordnare                                               
Annika Johansson Krotz
annika.johansson-krotz@ale.se

Skoladministratör
Malin Dejgaard
malin.dejgaard@ale.se

Skolsköterska
Veronica Karlsson
veronica.karlsson@ale.se

Skolkurator
Marcus Johansson
marcus.johansson1@ale.se

Skolpsykolog
Anders Wéber
anders.weber@ale.se

Studie- och yrkesvägledare
Thérèse Olsson
therese.olsson@ale.se

Specialpedagoger
Michaela Hermansson
Michaela.Hermansson@ale.se
Johan Pergler
johan.pergler@ale.se
Elisabet Gunnarsson
elisabet.gunnarsson@ale.se

Speciallärare
Linda Karlsson
linda.karlsson4@ale.se

Socialpedagog
Malin Mollington
Malin.Mollington@ale.se

Frånvaroanmälan
Teletjänst på svenska: 0515-869 57
Teletjänst på arabiska: 0515-77 66 05
Teletjänst på engelska: 0515-77 66 06
Via webben: ale.skola24.se Länk till annan webbplats.

Läs mer om frånvaroanmälan

Postadress
Da Vinciskolan
Ale kommun
449 80 Alafors

Hitta hit
Vitklövergatan 1, Nödinge
Visa på karta Länk till annan webbplats.

Relaterad information

Självservice

Kontaktcenter

Vi svarar gärna på dina frågor!

Kontaktcenter
Telefon: 0303-70 30 00
E-post: kommun@ale.se

Besöksadress
Kommunhus Nödinge
Ale torg 7, Nödinge

Postadress
Ale kommun
449 80 Alafors

Öppettider
Måndag-fredag
kl. 8.00-16.30

> Hitta till kontaktcenter Länk till annan webbplats.

Sidan kontrollerades av:

den